تبلیغات
وب‌نوشت احمدعلی شفیعی - 12 روش برای تقویت مغز

فکر کنید، بخواهید، احساس کنید تا به آن برسید...

12 روش برای تقویت مغز

تاریخ:سه شنبه دوازدهم آذرماه سال 1387-ساعت 23 و 29 دقیقه و 04 ثانیه

هرچند مغز ما قویترین رایانه در سیاره زمین محسوب مى شود اما این رایانه قدرتمند نیز گاهى به خطا مى رود. ما انسانها بیشتر وقت خود را صرف انباشتن چیزهاى مختلف و بى فایده به داخل مغزمان مى کنیم. مهم نیست مغز ما چقدر قدرتمند است آنچه اهمیت دارد این است که بدانیم این عضو نیاز به جبران و احیاى خود دارد تا بتواند قالب و توانایى خود را حفظ کند. پژوهشگران روش هاى مختلفى را براى سوپرشارژکردن و افزایش کارایى مغز ارائه کرده اند که دراین مقاله ساده ترین آنها ارائه شده تا هر فردى بتواند به محض احساس نیاز، به آنها دسترسى داشته باشد و آنها را بکار بسته و از مزایاى آن بهره مند شود:
1-
بادام بخورید: بادام حافظه را تقویت مى کند و اگر در ترکیب با شیر قبل از رفتن به رختخواب و یا پس از برخاستن از خواب به هنگام صبح مصرف شود تاثیر بهترى دارد.
2-
آب سیب بنوشید: پژوهشگران دانشگاه ماساچوست لوول نشان داده اند؛ آب سیب تولید نوعى انتقال دهنده عصبى حیاتى موسوم به استیلکولین را درمغز افزایش داده و از این طریق قدرت حافظه را نیز تشدید مى کند.
3-
خوب بخوابید: تحقیقات نشان مى دهد که حافظه بلندمدت در طول خواب با پخش مجدد تصاویر تجربه شده در روز تقویت مى شود.
8-
از تفریحات ساده لذت ببرید: استرس قدرت مغزى ما را تحلیل مى برد. ذهنى که در استرس گرفتار شده بیشتر منابع حافظه ما را مصرف مى کند و به این ترتیب ذهنى ضعیف و کودن براى ما باقى مى گذارد. سعى کنید براى خود عادتهاى ساده تفریحى در طول روز تعیین کنید تا بتوانید به کمک آنها استرس را از ذهن خود پاک نمایید. برخى از این تفریحات ساده و مفید براى ذهن و بدن و روان عبارتند از: گوش دادن به موسیقى مورد علاقه، بازى با کودکان، قدردانى از دیگران، پیاده روی، دوچرخه سوارى و یا شنا به طور روزانه، کارکردن با یک وبلاگ و بالاخره شرکت در کلاسهای یوگا و سلامت به طور روزانه. 5- ذهن خود را ورزش دهید: همانطور که ورزش جسمى براى بهره مندى از یک بدن قوى و سالم ضرورى است ورزش ذهنى نیز به همین اندازه حائزاهمیت است تا بتوانید ذهنى تیز و فعال داشته باشید. آیا تا به حال توجه کرده اید که چرا کودکان قدرت مغزى قوى ترى نسبت به افراد بالغ دارند؟ چون کودکان ذهنى بازیگوش دارند و یک چنین ذهنى توان حافظه را بالا مى برد. براى رسیدن به چنین توانایى مى توانید پازل یا جدول حل کنید، درکارهاى گروهى داوطلب شوید، با دیگران تعامل کنید، به یک سرگرمى مانند مطالعه، نقاشى یا حتى تماشاى پرندگان مشغول شوید، یک مهارت جدید یا یک زبان جدید بیاموزید.
6-
یوگا یا مدیتیشن انجام دهید: یوگا و مدیتیشن استرس را تخلیه مى کند. استرس قاتل حافظه است اما یوگا و مدیتیشن با کاهش استرس، پایین آوردن فشار خون، کاهش سرعت تنفس، کاهش سرعت متابولیسم و آزادکردن تنش از ماهیچه ها، ذهن را تقویت مى کند.
7-
مصرف مواد قندى را کاهش دهید: قند غذا نیست بلکه شکلى از کربوهیدرات است که یک انرژى واهى تولید مى کند. مصرف زیاد مواد قندى باعث بروز علائم عصبى و رنج آور، ضعف حافظه و سایر اختلالات عصبى مى شود. غذاها را بدون افزودن شکر مصرف کنید و از مصرف نوشیدنى هاى شیرین یا مقدار زیادى شکر یا قند یا کافئین پرهیز کنید.
8-
از گندم سبوس دار استفاده کنید: گندم سبوس دار حاوى لسیتین است. این ماده مشکل سخت شدن سرخرگ ها را آسان مى کند و از این طریق موجب بهبود عملکرد مغز مى شود.
9-
شب ها غذاى سبک بخورید: خوردن غذاى زیاد و سنگین درشب باعث بروز استرس طولانى مدت و احساسى به هنگام خواب مى شود. توصیه مى شود غذاى سنگین را در روز مصرف کنید که بدن تحرک بیشترى دارد. شبها با خوردن غذاى سبک و میوه و سبزى مى توانید خواب بهترى داشته باشید. خواب خوب شب به معنى تقویت قواى مغز است. قدرت تخیل خود را تقویت کنید: یونانى ها اصل خیال پردازى را براى به خاطر سپردن همه چیز یاد مى گیرند. این تکنیک احتیاج دارد که فرد یک تخیل واقعى و رنگى را ایجاد کند که بتوان آن را به یک موضوع یا شیء خاص ارتباط داد. اگر شما تمام حواس خود شامل لامسه، بویایی، چشایی، شنوایى و بینایى را درگیر خیال پردازى کنید، مى توانید جزییات بیشترى از یک موضوع را به خاطر بیاورید. این کار به تقویت حافظه شما کمک مى کند. خشم خود را کنترل کنید: غذاهاى تهیه شده از آرد سفید، مصرف زیاد نشاسته یا نان سفید مى تواند منجر به بروز حساسیتهاى عصبى شود. در نتیجه مصرف این قبیل مواد غذایى پرخاشگرى و برخى از رفتارهاى افسردگى را موجب مى شود. در عوض سبزى تازه بخورید. آب زیاد بنوشید و یوگا و مدیتیشن انجام دهید تا احساسات سمى مانند خشم و استرس از شما دور شود. ویتامین ب کمپلکس مصرف کنید: این ویتامین حافظه شما را تقویت مى کند. از غذا و سبزیجات غنى از این ویتامین مصرف کنید. لازم به ذکر است که مواد غذایى نشاسته اى و نان سفید تاثیر مطلوب این ویتامین براى حفظ سلامت حافظه را خنثى مى کند.نوع مطلب : اطلاعات عمومی 

Admin Logo
themebox Logo