تبلیغات
وب‌نوشت احمدعلی شفیعی - سایه روشن مهاجرت به شهرها

فکر کنید، بخواهید، احساس کنید تا به آن برسید...

سایه روشن مهاجرت به شهرها

تاریخ:چهارشنبه بیست و نهم آبانماه سال 1387-ساعت 18 و 46 دقیقه و 04 ثانیه

سایه روشن مهاجرت به شهرها

افزایش مهاجرت روستائیان به شهرهای بزرگ منجر به افزایش مشكلات و ناهنجاری های اجتماعی در شهرهای بزرگ می شود.برخی كارشناسان معتقدند كه مهاجرت از روستا به شهر، ضمن آنكه ناگزیر است، همیشه هم نامیمون نیست و برخلاف تصور رایج باتوسعه كشاورزی منافات ندارد.

 

افزایش مهاجرت روستائیان به شهرهای بزرگ منجر به افزایش مشكلات و ناهنجاری های اجتماعی در شهرهای بزرگ می شود. ترافیك افزایش می یابد، حاشیه نشینی توسعه می یابد، بی كاری مهاجرین منجر به توسعه شغل های كاذب و افزایش تنش های اجتماعی و فعالیت های مخل آسایش و امنیت اجتماعی می گردد.افزایش تقاضای مسكن موجب ایجاد بحران های پی در پی مسكن و افزایش لجام گسیخته قیمت ها گردیده است. برنامه ریزی برای شهری كه فرهنگ آن یك نواخت است، آسان است اما برنامه ریزی برای شهری مانند بجنورد كه فرهنگ های مختلف و اقلیت های متفاوتی در آن وجود دارد، مشكل است.در بعضی مواقع، افرادی كه از روستا به شهر مهاجرت می كنند، دچار افسردگی می شوند.نوجوان مهاجر در شهر سطح زندگی خود را با افراد بالاتر مقایسه می كند و این مقایسه و تلاش برای رسیدن به سطح بالاتر زندگی اجتماعی موجب به وجود آمدن آسیب های اجتماعی برای وی و دیگران می شود.اعتیاد، اختلال در رفتار افراد، استرس و ... از جمله این آسیب های اجتماعی است.
وجود جاذبه های شهری مانند پاركهای زیبا و تفریحی وامكانات ایاب و ذهاب ، ساختمانهای شكیل و وجود مغازه های رنگارنگ از جمله پوشاكی ، خوراكی و لوازم خانگی و غیره به مقدار زیاد در كنار یكدیگر و از طرفی روح تنوع طلبی جوانان را سیراب كرده كه با محیط سرد و آرام روستا كه ندرتا اینچنین امكاناتی وجود دارد موثر در رشد مهاجرت می شود.در روستا هیچ گونه امكان كاری كه مناسب با تحصیلاتش باشد نیست ناچارا به شهر آمده و این جوان الگوی سایرین در روستا شده و مهاجرت را تشدید می كند.
در روستا كار دائم و دارای درآمد مناسب برای بسیاری از جوانان وجود ندارد لذا جوانان جهت یافتن كار به شهر می روند با توجه به هزینه ها و مشكلات تردد یا اسكان جوانان مشغول كار در شهر خانواده ها ترجیح می دهند با انتقال خانه به شهر این هزینه ها را كنترل و از مزیت های زندگی در شهر نیز بهره مند شوند. در صورت توسعه شبكه ریلی به نقاط مختلف كشور كه منجر به توزیع متناسب درآمدها و امكانات و بهداشت و آموزش و غیره در نقاط دور و نزدیك می گردد گرایش مهاجرت به شهرها كاهش خواهد یافت چرا كه جوانان روستا می توانند در زمان كوتاه و با امنیت و آرامش از روستاهای نزدیك شبكه ریلی به محل كار خود عزیمت نموده و شب ها به خانه خود در روستا كه از آرامش بالایی نسبت به زندگی شهری برخوردار است و هزینه واحد مسكونی آن نیز كم است بر می گردند. با اجرای طرح بسیار مهم و عدالت گرای تحول اقتصادی درآمد روستائیان افزایش خواهد یافت در این شرایط چنانچه طرح توسعه شبكه ریلی پر سرعت نیز اجرا گردد اوضاع اقتصاد كشور و مناطق روستایی بهتر خواهد شد.
 
برخی كارشناسان معتقدند كه مهاجرت از روستا به شهر، ضمن آنكه ناگزیر است، همیشه هم نامیمون نیست و برخلاف تصور رایج باتوسعه كشاورزی منافات ندارد. در ساختار جامعه در حال توسعه، تقاضا برای محصولات كشاورزی به طور نسبی در سبد خانوار كاهش می یابد و در همان حال این بخش هر دم سهم كمتری را در كل اقتصاد به خود اختصاص می دهد و در نتیجه در فرایند تحولات توسعه نقش كمتری به خود می گیرد. با این حال این بخش در رقابت با بخش های دیگر اقتصاد به ناگزیر خود را برای بقا و سودآوری بیشتر اصلاح می كند و در چنین روند ساختاری به ناگزیر جمعیت اضافی را دفع می كند و با افزایش راندمان تولید، سرمایه گذاری در بخش را سودآور و قابل رقابت با بخش های دیگر می سازد. یكی از مشكلات مهم افزایش راندمان زمین های كشاورزی پراكنده بودن قطعات زمین كشاورزان است این مشكل از اجرای طرح های مدرن كشاورزی و استفاده از روش های پیشرفته آبیاری ممانعت می نماید كشاورزان نیز به سادگی حاضر به تفاهم با هم و یكپارچه نمودن زمین هایشان نیستند مهاجرت این یك امتیاز را دارد كه كشاورزانی كه قصد انجام روش های جدید كشاورزی را دارند می توانند زمین های مهاجرین را خریداری و با اجرای طرح های مدرن بهره وری كار خود را افزایش و سرمایه گذاری سود آور وجذابی داشته باشند.در واقع توسعه كشاورزی نیز تنها از چنین تحول ساختاری زاده می شود. زندگی اكثر مهاجران روستایی پس از مهاجرت به شهر بهبود یافته است و اكثر آنها از اینكه به شهر آمده اند ناراضی نیستند؛ و این باید برای آن دسته از مدیران شهری كه به اصرار این مهاجران را به ماندن در روستا ترغیب و حتی تهدید می كنند؛ تأمل برانگیز باشد. در همین حال، در پس فرایند مهاجرت سریع، پدیده روستایی شدن شهرها نیز وجود دارد.
مهاجرت جوانان روستا به شهر جهت كار و حواله پول توسط مهاجرین به خانواده آنها در روستا نه تنها ایجاد اشتغال می كند بلكه به توسعة سرمایه گذاری درصنایع مرتبط كمك می كند. مـورد جـالبـی در این زمینه در جنوب هند، در ایالت  كرالا دیده می شود، در آنجا افزایش حوالجات منجر به مهاجرت كارگران ماهر از ایالت همسایه برای فعالیت در صنعت ساختمان شده مهاجرانی كه از شهرهای كوچك و بزرگ برمی گردند جزء كسانی هستند كه می توانند افكار جدید را به دیگران و به جامعة محافظه كار انتقال دهند، روشهای جدیدی را در كشاورزی ترویج دهند، فعالیتهای جدیدی تأسیس كنند و حتی می توانند گرایشاتی را در خصوص تنظیم خانواده با خود بیاورند كه منجر به كوچك شدن ابعاد خانوار و كاهش بار تكفل گردد.
مسلما عدم كنترل مهاجرت گسترده روستائیان به شهر مشكلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی برای شهرهای بزرگ ایجاد می نماید و برای توسعه اشتغال و تولید در كشور نیز مفید نخواهد بود لذا دولت باید عوامل اصلی مهاجرت را شناسایی نموده و برای علت ها چاره اندیشی نماید.نوع مطلب : نظر سنجی ها 

Admin Logo
themebox Logo